نوشتن رزومه استاندارد انگلیسی قسمت سه

نوشتن رزومه انگلیسی و کاور لتر

در دو مقاله‌ی قبل چهار گام اول برای نوشتن رزومه استاندارد انگلیسی را برای شما شرح دادیم. تا به اینجا در قسمت اول این بحث در مورد انتخاب فرمت مناسب برای رزومه شما صحبت کردیم. در قسمت دوم از این بحث نحوه ی تنظیم اطلاعات تماس، مقدمه، و تجربیات حرفه ای در رزومه را برای شما توضیح دادیم. در مقاله ای جدا نیز اصول اولیه ی نوشتن رزومه استاندارد مهاجرت به استرالیا را نیز برای شما شرح دادیم. حالا نوبت به آشنایی با بقیه ی مراحل نوشتن رزومه استاندارد انگلیسی می رسد.

رزومه‌نویسی کاری بسیار تخصصی است و پیشنهاد ما این است که این کار را به دست متخصصین این زمینه بسپارید. تیم تخصصی رزومه نویسی سامانه‌ ویزا چک، برای داشتن رزومه کاری برای استرالیا به شما کمک خواهد کرد. در این جا ما با شرکتهای رزومه نویسی برتر در استرالیا همکاری داریم. و سعی می‌کنیم بهترین و مناسب ترین رزومه‌ی انگلیسی ممکن را برای شما فراهم آوریم. اگر قصد مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کار استرالیا را دارید، سامانه ویزا چک این امکان را برای شما فراهم می کند تا رزومه‌ی شما به دست ماهرترین رزومه نویسان استرالیا و به سبک استرالیایی  و بصورت استاندارد نوشته شود.

در صورتی که مایل هستید، تدوین رزومه خود را به ویزا چک بسپارید، اینجا کلیک کنید.

گام پنجم نوشتن رزومه استاندارد انگلیسی: ایجاد یک بخش حرفه ای برای آموزش و تحصیلات

داشتن یک بخش آموزش و تحصیلات کامل به نشان دادن پایه و اساس دانش و مهارت شما کمک می‌کند. بسته به تجربه حرفه‌ای شما، ممکن است بخواهید ترتیب تجارب حرفه‌ای و بخش‌های آموزش را تغییر دهید.

برای مثال، دانش آموزان کالج یا دبیرستان که تجربه حرفه‌ای ندارند، برای تاکید بر تحصیلات، باید این بخش را قبل از بخش تجارب حرفه ای قرار دهند.

از طرف دیگر، اگر شما دارای تجارب حرفه‌ای خوبی هستید، بهتر است که بخش تحصیلات را کوتاه و مختصر نگه دارید.

در اینجا نکات اصلی که باید در بخش آموزش گنجانده شد، گفته شده است:

 • نام دانشگاه، کالج محلی، یا مدرسه فنی (شامل دبیرستان نمی شود، مگر اینکه به کالج نرفته باشید)
 • محل مدرسه (شهر، استان)
 • تاریخ فارغ‌التحصیلی (ماه، سال)
 • درجه (ها)

در مثال زیر نمونه ای از چگونگی قالب‌بندی بخش آموزش، آورده شده‌است:

یخش آموزش در رزومه استاندارد انگلیسی

 

در صورتی که مایل هستید، تدوین رزومه خود را به ویزا چک بسپارید، اینجا کلیک کنید.

گام ششم نوشتن رزومه استاندارد انگلیسی:  از محدوده ای از مهارت‌های سخت و نرم در رزومه خود استفاده کنید

افراد استخدام کننده به دنبال افراد ماهر هستند. لیست کردن فهرستی از مهارت‌ها در رزومه شما ثابت نمی‌کند که شما فرد با مهارتی هستید. توانایی‌های مختلف خود را در سراسر رزومه خود پخش کنید. اینطور چشم هر کسی که می‌خواهد رزومه ی شما را بررسی کند را به خود جلب خواهد کرد.

قرار دادن مهارت‌های مختلف در مقدمه ی رزومه و حتی در بخش تجارب کاری به پذیرفته شدن شما کمک خواهد کرد. و البته، یک بخش مهارت‌ برای شما وجود دارد که بسته به زمینه ی کاری خود می توانید در آن جولان دهید. اما ابتدا اجازه دهید مطالبی را بررسی کنیم:

مهارت های سخت در برابر نرم: تفاوت چیست؟

مهارت‌های سخت

مهارت‌های سخت، مهارت هایی واقعی و قابل سنجش هستند. شیوایی زبان، صلاحیت  استفاده از برنامه‌های کامپیوتری، یا توانایی کار کردن ماشین‌آلات سنگین انواعی از مهارت‌های سخت هستند. در اینجا چند مورد از مهارت سخت محبوب در رزومه را برای شما لیست کرده ایم:

ابزارهای حسابداری، تجزیه و تحلیل آماری، توسعه نرم‌افزار، زبان‌های خارجی، مدیریت پایگاه‌داده و نرم‌افزار، و سیستم‌های مدیریت محتوا CMS، لینوکس و سیستم‌های یونیکس و جاوا

 

مهارت‌های نرم:

از طرف دیگر، مهارت‌های نرم ویژگی شخصیت محور هستند. چیزهایی مثل کار تیمی و یا داشتن یک نگرش عالی. در زیر فهرستی از  مهارت نرم وجود دارد که کارفرمایان به دنبال آن هستند:

سازماندهی، استدلال منطقی، پشت‌کار، تصمیم‌گیری،  ابتکار عمل، مسئولیت پذیری، تعهد به سازمان، مدیریت زمان، کار گروهی

در رزومه زیر از هر دو مهارت در بخش مهارت ها استفاده شده است. مهارت های نرم با رنگ قرمز و مهارت های سخت با رنگ آبی مشخص شده است:

رزومه انگلیسی و مهارت ها

یک رزومه عالی تعادلی از مهارت‌های سخت و هم نرم را یکجا دارد.

مهارت‌های فنی:

برخی از مشاغل، مانند مشاغل حوزه‌های IT و یا مهندسی، نیازمند دانش تخصصی و مهارت‌های عملی هستند. در صنعت IT، مسئولیت های یک مدیر نرم‌افزار از شرکتی به شرکتی دیگر متفاوت خواهد بود. بخش مهارت‌های فنی به نمایش دانش شما از سیستم‌های خاص کمک می‌کند. 

 

برای جلوگیری از اینکه این بخش فضای زیادی بگیرد، آن را به دسته‌های مختلف تقسیم کنید و مهارت‌های خود را در هر یک لیست کنید. برای مثال:

 • نرم‌افزار: متخصص در مجموعه مایکروسافت آفیس، Visio، و Oracle
 • زبان‌های برنامه‌نویسی: اکسل در HTML، C + +، و پیتون

 

بخش “مهارت‌ها” یا “مهارت‌های اضافی” در “رزومه شما”

بخش‌های مهارت‌های اضافی یک عنصر حاضر در رزومه های مدرن است. در نوشتن این بخش مطمئن شوید که آن را به صورت دقیق می نویسید و تنها شامل مهارت‌هایی است که برای شغلی که برای آن درخواست می‌دهید، مرتبط است.

توجه داشته باشید که یک بخش‌ مهارت‌های اضافی عالی اغلب  ترکیبی از مهارت‌های سخت و نرم است. این بخش مشابه مهارت‌های فنی است. اما اغلب توسط کارجویانی استفاده می شود که در زمینه‌هایی کار می‌کنند که به طور خاص به شایستگی‌های پیشرفته نیاز ندارند.

اگر طیف وسیعی از توانایی‌ها دارید، می توانید این بخش را به دو قسمت مهارت های نرم و سخت تقسیم کنید.

 

حتی اگر قبلا مهارت‌هایی را به اهداف شغلی و یا صلاحیت های خود اضافه کرده‌اید، ضرری ندارد که چند مهارت دیگر هم اضافه کنید. برای مثال، فردی مثل یک مدیر IT که با مجموعه وسیعی از برنامه‌ها و فناوری ها کار می‌کند، طیف وسیعی از مهارت‌ها برای پر کردن بخش خلاصه صلاحیت‌ها و بخش مهارت‌های اضافی خواهد داشت.

گواهی ها و مجوزها

بخش گواهی‌ها مهم‌ترین بخش اضافه ای است که می‌توانید در رزومه خود بگنجانید. اما اضافه کردن گواهی‌ها یا مجوزهای بخش به میزان زیادی به صنعت کاری شما وابسته است. به عنوان مثال، حوزه پرستاری دارای الزامات مجوزی سفت و سختی است در حالی که بخش خدمات مشتری این الزامات را ندارد.

اگر صنعت شما نیاز به صدور گواهی‌نامه داشته باشد، فرد استخدام کننده ی شما خواهان پیدا کردن این الزامات در رزومه شماست. دقت کنید که به طور کامل در صنعت خود تحقیق کنید تا هر گونه گواهی‌ها یا مجوزهای مربوطه را پیدا کنید.

انتشارات

افزودن یک بخش انتشارات برای دانشجویان فارغ‌التحصیل مهم است که مقالاتی را منتشر کرده‌اند که مربوط به شغلی مورد درخواست شان است. مقالات خود را به ترتیب زمانی معکوس با تاریخ انتشار لیست کنید.

همچنین اضافه کردن کارهایی که هنوز منتشر نشده است نیز قابل‌قبول است. می‌توانید این موارد را به عنوان “کارهای در حال پیشبرد” یا “ارائه شده برای انتشار” عنوان کنید. در اینجا مثالی از این است که چگونه یک بخش انتشارات ممکن است در رزومه ظاهر شود

جوایز / افتخارات / فعالیت‌ها

این بخش با ارائه شواهدی از توانایی های شما، لایه دیگری از سفارشی سازی را به رزومه شما اضافه می‌کند. افزودن جوایز و فعالیت‌های مرتبط، به شما کمک می‌کند از رقیب خود پیشی بگیرید. اگر این بخش خیلی طولانی شود، آن‌ را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. در زیر برخی از مواردی که می توانید اضافه کنید، آمده است:

 • بورسیه ها
 • افتخارات دانشگاهی
 • کمک هزینه های دانشجویی
 • روابط حرفه ای
 • کارهای داوطلبانه

گام هشتم نوشتن رزومه استاندارد انگلیسی: تقسیم مجدد رزومه خود

قسمت سخت کار تمام شده‌است. شما تمام محتویات رزومه خود را نوشته اید و برای گرفتن وقت مصاحبه اعتماد به نفس دارید. حالا وقت آن است که به آن شخصیت بدهید. اما اول، اجازه دهید یکی از عوامل بحث‌برانگیز دیگر نوشتن یک رزومه را بررسی کنیم:

یک رزومه چند صفحه باید داشته باشد؟

این بحث برانگیزترین نکته نوشتن رزومه است. برخی متخصصان به شدت شما را از نوشتن از یک صفحه منع می‌کنند. در حالی که برخی دیگر مدعی هستند که در برخی موارد بیش از یک صفحه قابل‌قبول است. کلام آخر اینکه اگر اطلاعاتی دارید که با موقعیتی که برای آن درخواست می‌دهید، بسیار مرتبط است، می توانید یک صفحه اضافی به رزومه اضافه کنید.

فونت و سایز مناسب انتخاب کنید:

 

فونت و سایز نوشته به مقدار زیادی به ترجیح شما بستگی دارد. البته برخی بایدها و نبایدها هم در این زمینه وجود دارد:

بایدها:

 

 • آسان خوانده شود.
 • در سراسر رزومه حفظ شود.
 • اندازه فونت را از بالا به پایین برای نام، سرصفحه ها و موارد نشانه دار تغییر دهید.

نبایدها:

 

 • برای جا دادن همه ی مطالب در صفحه از فونت کوچک نباید استفاده کرد.
 • از فونت های غیر عادی استفاده نکنید.
 • یک اندازه فونت در سراسر رزومه خود نداشته باشید.
 • از اندازه فونت ۹ پایین تر نروید.
 • زمان زیادی برای انتخاب فونت صرف نکنید

اینها به هیچ وجه قواعد کار نیستند. بلکه راهنمایی هستند که باید در زیر در نظر گرفته شوند. فقط به خاطر داشته باشید که هنگام انتخاب اندازه، خوانایی را در ذهن داشته باشید. دوباره می گوییم، انتخاب فونت براساس اولویت شما است. چیزی که فکر می‌کنید آسان‌ترین چیز برای خواندن برای یک کارفرمای احتمالی است را انتخاب کنید.

تعدادی خطوط استراتژیک اضافه کنید

 

خطوط برای شکستن رزومه عالی هستند. در واقع به کارفرمایان بالقوه اجازه می‌دهد تا اطلاعات را بهتر پردازش کنند. خطوط معمولا بعد از هدف شغلی و یا خلاصه صلاحیت‌ها شروع می‌شوند. از آنجا به بعد آن‌ها برای جدا کردن هر بخش به کار می‌روند.

اینکه چطور رزومه خود را تقسیم می‌کنید در نهایت به شما بستگی دارد. اما هر اطلاعات کوچکی را هم جدا نکنید. تعداد خطوط بیش از حد بر خوانایی تاثیر منفی دارد.

برای اینکه بهتر متوجه شوید، به شکل زیر دقت کنید:

خطوط جدا کننده در رزومه انگلیسی

استفاده از حاشیه های کارآمد

 

حاشیه اولین چیزی است که یک کارفرمای احتمالی در مورد رزومه شما به آن توجه خواهد کرد. بنابراین مهم است که به طور مناسبی تنظیم شوند. یک حاشیه‌ی یک اینچی برای متقاضیانی مناسب است که تجربه حرفه ای زیادی ندارند. اگر شما دارای تجربیات زیادی در زمینه کاری خود هستید و سعی دارید رزومه تان یک صفحه باشد، می توانید حاشیه را کاهش دهید.

ما در هنگام کاهش حاشیه‌ها به احتیاط توصیه می‌کنیم. اگر خیلی کوچک باشند، صفحات شما شلوغ به نظر خواهند رسید.

 

گام نهم نوشتن رزومه استاندارد انگلیسی:  نوشتن یک Cover letter

در حالی که این موضوع دقیقا زیر چتر “نوشتن رزومه استاندارد انگلیسی” قرار نمی‌گیرد، اما دانستن این که چطور یک cover letter عالی آماده کنید و سپس جفت کردن آن با رزومه شما باعث افزایش شانس شما برای رسیدن به مصاحبه‌ها خواهد شد.

cover letter به شما این فرصت را می‌دهد که با یک فرد استخدام کننده در یک سطح عمیق‌تر از رزومه خود ارتباط برقرار کنید، و این دو سند مهم در کنار هم برای رسیدن به کار رضایت‌بخش عمل می‌کنند.

در نمونه زیر می توانید ببینید یک رزومه با یک cover letter مطابق با آن، چگونه به نظر می رسد:

 

رزومه و کاور لتر استاندارد انگلیسی

گام دهم نوشتن رزومه انگلیسی: بازخوانی و پایان بندی قوی

زمانی که رزومه و cover letter خود را نوشته‌اید، در وضعیت بسیار خوبی برای ارسال اولین درخواست کار خود هستید. با این حال، کار شما هنوز کاملا تمام نشده است.

ویرایش & بازخوانی (بیش از یک‌بار)

 

حتی اگر شما یک نامزد درجه دکترا در دانشگاه هاروارد هم باشید، بازخوانی و ویرایش درخواستتان می‌تواند شما را از اشتباه‌ات شرم‌آور بالقوه نجات دهد.

آن را چندین بار در زمان‌های مختلف روز بخوانید تا مطمئن شوید همه چیز خوب به نظر می‌رسد. هم چنین ارسال آن به یکی از دوستان یا اعضای خانواده می‌تواند کمک کننده باشد.

 

درخواستتان را ایمیل کنید (مانند یک رئیس)

 

نوشتن یک ایمیل موثر یک کار هنری است. چهار کلید برای نوشتن یک ایمیل خوب وجود دارد که می توانید نظر فرد استخدام کننده را جلب کند:

 • نام فرد استخدام کننده را در ابتدای ایمیلتان بنویسید.
 • دقت کنید که ایمیل تان سلیس باشد، و هیچ غلط املایی یا دستور زبانی نداشته باشد. دوباره آن را بخوانید و به دوست یا عضو خانواده تان هم نشان دهید.
 • درخواست خود را در چند فرمت پیوست کنید (ورد و PDF شما را به هدفتان می رساند).
 • یک “شماره تماس” هم در ایمیل خود بگنجانید. بگذارید آن‌ها بدانند که شما از برقراری ارتباط از طریق ایمیل خوشحال هستید. اما به آن‌ها شماره تماس برای ارتباط تلفنی نیز بدهید.

با یک رزومه و cover letter خوب ویرایش شده  و یک ایمیل درخواست عالی، چشم انداز شغلی شما در وضعیت خوبی قرار دارد. به یاد داشته باشید که نوشتن رزومه و COVER LETTER کاری بسیار تخصصی است. کاری که می تواند مسیر شغلی شما را عوض کند. بنابراین اگر در جستجوی کار در استرالیا و مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کار و اخذ جاب آفر هستید، فرصت داشتن یک رزومه و cover letter عالی را از دست ندهید. در سامانه ویزا چک ما این امکان را برای شما فراهم کرده ایم که از خدمات رزومه نویسی برترین رزومه نویسان استرالیا بهره بگیرید.

تدوین رزومه خود را به ما بسپارید و خوش بین باشید، کار سخت شما نتیجه خواهد داد.

 

پیوندهای مفید:

 

اداره مهاجرت استرالیا

سازمان وکلای استرالیا (MARA)

نیما رجبی

من نیما رجبی هستم مقالات و مطالب کاربردی و جدید در خصوص روش های مهاجرت و زندگی در استرالیا را از منابع معتبر خارجی برای شما به اشتراک می گذارم.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

پیام در واتساپ