مبارزه با تبعیض نژادی در استرالیا

مبارزه با تبعیض نژادی

مبارزه با تبعیض نژادی در استرالیا

در استرالیا قانونی وجود دارد (The Racial Discrimination Act) که هدف آن مبارزه با تبعیض نژادی در استرالیا و اطمینان از این موضوع است که با همه استرالیایی‌ها از هر نژادی، برخورد یکسانی صورت بگیرد. و همگی فرصت‌های یکسانی داشته باشند. این قانون، تبعیض علیه شما از نظر نژاد، رنگ پوست، تبار، ملیت، قومیت و مهاجر بودن را خلاف قانون می‌داند. همچنین این Act، نفرت نژادی را غیرقانونی می‌داند.

تبعیض نژادی چیست؟

تبعیض ‌نژادی رفتار نامطلوبی است که به رنگ پوست، نژاد، تبار، ملیت، قومیت یا مهاجر بودن یک شخص نسبت به اشخاص دیگری که در وضعیت مشابهی قرار دارند، انجام می‌گیرد. به عنوان مثال، ممکن است یک آژانس املاک از اجاره دادن خانه به شخصی به دلیل نژاد یا رنگ پوست خاص خودداری کند. چنین رفتاری “تبعیض مستقیم” خواهد بود. همچنین اگر قانون یا سیاست مشخصی وجود داشته باشد که برای همه افراد یکسان باشد اما همان قانون اثرات ناعادلانه‌ای روی دسته‌ای از افراد به دلیل تفاوت در رنگ پوست، ملیت، قومیت، تبار، نژاد و مهاجر بودنشان بگدارد، این نیز “تبعیض نژادی محسوب می‌شود. و این مورد تبعیض غیر مستقیم نامیده می‌شود.

اگر قصد دارید به استرالیا مهاجرت کنید و یا می‌خواهید بدانید که واجد شرایط مهاجرت هستید، فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به استرالیا را پر کنید. 

 

نفرت نژادی یا racial hatred چیست؟

نفرت نژادی انجام عملی در ملا عام بر اساس نژاد، رنگ پوست، ملیت یا قومیت یک فرد است که موجب آزردگی، توهین، تحقیر یا ایجاد رعب و وحشت می‌شود.
نمونه‌هایی از نفرت نژادی می تواند شامل موارد زیر باشد:
مطالب توهین‌آمیز نژادی در اینترنت شامل وبلاگ‌ها، شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اشتراک ویدیو.
نظرات یا تصاویر توهین‌آمیز نژادی در روزنامه، مجله یا نشریات دیگر مانند اعلامیه یا بروشور.
سخنرانی‌های توهین‌آمیز نژادی در یک راهپیمایی عمومی.
اظهارات توهین‌آمیز نژادی در یک مکان عمومی مانند مغازه، محل کار، پارک، در وسایل حمل و نقل عمومی یا در مدرسه.
اظهارات توهین‌آمیز نژادی در مسابقات ورزشی توسط بازیکنان، تماشاگران، مربیان یا مسئولان.

چگونه از تبعیض نژادی و نفرت نژادی در استرالیا محافظت می‌شوم؟

قانون مبارزه با تبعیض نژادی در استرالیا، افراد را در برابر تبعیض در بسیاری از زمینه‌های زندگی عمومی محافظت می‌کند، از جمله:
اشتغال: استخدام شدن، شرایط و ضوابط شغل، آموزش‌های شغلی و ارتقا.
تحصیلات: ثبت نام یا تحصیل در یک دوره در یک مدرسه، کالج یا دانشگاه خصوصی یا دولتی.
اقامت: اجاره یا خرید خانه.
دریافت یا استفاده از خدمات: مانند خدمات بانکی و بیمه‌ای. خدمات ارائه شده توسط ادارات دولتی. خدمات حمل و نقل یا ارتباط از راه دور. خدمات حرفه‌ای مانند خدمات ارائه شده توسط وکلا، پزشکان یا تجار. خدمات ارائه شده توسط رستوران‌ها، مغازه‌ها یا مکان‌های تفریحی.
دسترسی به مکان‌های عمومی: مانند پارک‌ها، ادارات دولتی، رستوران‌ها، هتل‌ها یا مراکز خرید.
این قانون همچنین در صورت آزار و اذیت قرار گرفتن به دلیل نژاد، از افراد محافظت می‌کند.

 

مبارزه با تبعیض نژادی در استرالیا: تبعیض و آزار و اذیت در محل کار

قانون مبارزه با تبعیض نژادی، شرایطی را شامل می‌شود که به دلیل نژادتان، یکی از رفتارهای زیر را با شما داشته‌اند:
شما را  استخدام نکرده‌اند.
به شما ارتقای شغلی نداده‌اند.
مزایای مربوط به شغل را به شما نداده‌اند.
شما را از دسترسی برابر به فرصت‌های آموزشی محروم کرده‌اند.
مورد آزار و ادیت قرارتان داده‌اند.

همه افراد با این قانون مورد محافظت قرار خواهند گرفت. فرقی نمی‌کند که متقاضی شغل هستید، شاگرد یا کارآموز هستید و یا به صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت مشغول به کار هستید. کارفرمایان وظیفه قانونی دارند که همه اقدامات منطقی را برای جلوگیری از تبعیض نژادی انجام دهند. و باید سیاست‌ها و برنامه‌هایی را برای جلوگیری از تبعیض نژادی در محل کار در نظر بگیرند.

در صورت بروز تبعیض یا نفرت نژادی چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

یکی از راه‌های مبارزه با تبعیض نژادی در استرالیا این است که مستقیما با آن شخص صحبت کنید. یا موضوع را با مقام بالاتری مانند مدیر یا ناظر مطرح کنید. اگر با این کار، مشکل برطرف نشد و یا صحبت کردن با آن شخص برایتان ساده نیست، می‌توانید به کمیسیون حقوق بشر استرالیا شکایت کنید. همچنین می‌توانید از وکیل، سلیسیتر (مشاور حقوقی) و یا سندیکاهای کسب و کار بخواهید که از طرف شما شکایت کنند. شکایت در کمیسیون هزینه‌ای ندارد و باید به صورت مکتوب درج شود. در شکایت باید ذکر شود که چه اتفاقی، در چه زمانی و در کجا رخ داده و چه کسی در این ماجرا دخیل بوده است. کمیسیون یک فرم شکایت دارد که می‌توانید آن را پر کرده و ارسال کنید. یا می‌توانید شکایت را به صورت آنلاین در وب سایت حقوق بشر استرالیا از طریق این لینک ثبت کنید.

با شکایت به کمیسیون چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی کمیسیون شکایتی راجع به موضوعی که تحت قانون تبعیض نژادی قرار گرفته دریافت می‌کند، رئیس کمیسیون شکایت را بررسی می‌کند. و سعی می‌کند از طریق مصالحه، آن را حل کند. کمیسیون، دادگاه نیست و نمی‌تواند تشخیص دهد که تبعیض رخ داده است. نقش کمیسیون این است که به هر دو طرف ماجرا رجوع کرده و به افراد درگیر، در حل شکایت کمک کند. کارمندان کمیسیون برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شکایت، ممکن است با شما تماس بگیرند.
کمیسیون به شخص یا سازمانی که علیه آن شکایت کرده‌اید، شکایت شما را اعلام می‌کند. و نسخه‌ای از شکایت را به آن‌ها می‌دهد. و ممکن است از آن‌ها، اطلاعات خاصی در مورد شکایت شما بپرسد.
در صورت لزوم، کمیسیون از شما دعوت می‌کند تا در مصالحه شرکت کنید. مصالحه، یک روند غیررسمی است. و به شما و طرف مقابل اجازه می‌دهد تا در مورد مسائل صحبت کرده و سعی کنید راهی برای حل شکایت پیدا کنید.
اگر شکایت شما حل نشد، می‌توانید شکایت خود را از طریق دادگاه فدرال استرالیا انجام دهید.

کمیسیون حقوق بشر استرالیا می‌خواهد که افراد با فرهنگ و پیشینه‌های گوناگون از فرصت‌های مشابه سایر استرالیایی‌ها برای مشارکت در زندگی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برخوردار باشند. و از هر شخصی می‌خواهد که اتفاقات مربوطه را به اطلاع آن‌ها برساند. 

اگر قصد دارید به استرالیا مهاجرت کنید و یا می‌خواهید بدانید که واجد شرایط مهاجرت هستید، فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به استرالیا را پر کنید.

منبع: تیم ترجمه ویزاچک

پیوند مفید: https://humanrights.gov.au

سعید

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

پیام در واتساپ