سیدنی یا ملبورن قسمت دوم

سیدنی یا ملبورن کدام بهتر است

 

سیدنی یا ملبورن؟ شهر سیدنی و شهر ملبورن هر دو بارها توسط مجلات و سازمان های رتبه بندی مختلف در جهان به عنوان بهترین شهرها برای زندگی در جهان انتخاب شده اند. ملبورن هم اکنون هفت سال پیاپی به عنوان بهترین شهر جهان برای زندگی انتخاب شده است. پس در همین ابتدای کار می توان استنباط کرد که هر دو شهر دارای استاندارهای بالایی هستند. اما وقتی صحبت از انتخاب بین این دو شهر در استرالیا می شود، کار کمی دشوار خواهد بود. هر دو شهر نقاط قوت زیادی دارند. سیدنی از نظر مناظر طبیعی و آب و هوای مطبوع بقینا از ملبورن برتر است. ولی وقتی نوبت به فرهنگ و هنر می رسد، ملبورن گوی رقابت را از سیدنی می رباید. 

 

در مقالات جداگانه، نکات مفصلی را در مورد جنبه های مختلف زندگی در هر دو شهر توضیح دادیم. در مورد  سبک زندگی در سیدنی و دیدنی های این شهر پیش از این گفته شده است. همچنین در مورد شهر ملبورن، زندگی در این شهر و سبک زندگی مردم آن هم مفصلا صحبت کرده ایم. برای آشنایی بیشتر با این دو شهر زیبا در استرالیا به وبلاگ سامانه ویزا چک مراجعه کنید.

 

 

سیدنی و ملبورن همیشه با یکدیگر در رقابت بوده اند. می توانم بگویم هر یک از این شهرها در جنبه های مختلفی برتر است. و هر یک حرف زیادی برای گفتن دارد. اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید یا می خواهید از این کشور زیبا بازدید کنید. و هنوز بین سیدنی و ملبورن تردید دارید. این مقاله یقینا به شما کمک خواهد کرد. در بخش اول این مقاله، جنبه هایی از سیدنی و ملبورن را مقایسه کردیم. جنبه هایی مانند فعالیت های موجود، غذا و خوراک و هنر و فرهنگ در مقاله ای دیگر بررسی شده است. در این مقاله سعی کرده ایم در برخی زمینه های دیگر این دو شهر را با هم مقایسه کنیم.  

 

 

زندگی شبانه: سیدنی یا ملبورن 

 

سیدنی: ۵ / ۱۰

 

 

 

مهاجرت به استرالیا

 

 

 

زمانی سیدنی زندگی شبانه ای داشت که ارزش لاف زدن داشت. می‌توانستید یک شب معرکه را در کنار لنگرگاه داشته باشید. یا در کنار انسان های خودمانی در باغ نوشیدنی در غرب میانی وقت بگذرانید. اگر شعار شما این بود که «کلی خوش بگذرون یا برو خونه»، می‌توانستید در شب جمعه به کینگ کراس بروید. صبح دوشنبه به این فکر کنید که چند روز اخیر کجا ناپدید شد. اما متاسفانه در چند سال گذشته زندگی شبانه شهر سیدنی به دلیل خشونت در شهر شهرت نسبتا بدی پیدا کرده‌است. قوانین عدم ورود در مرکز شهر قرار داده شده‌است، و باعث شده است که مردم عیاش در جای دیگری وقت بگذرانند. این مساله باعث شده است که قضاوت سیدنی و ملبورن در این زمینه کمی یک طرفه باشد. گفته می‌شود که هیچ چیز مثل یک نوشیدنی در شب جمعه در بار خانه ی اپرا نیست. در حالی که زیبایی لنگرگاه در مقابل شما گسترده شده‌است.

ملبورن: ۸ / ۱۰

 

 

مهاجرت به سیدنی و ملبورن

زندگی شبانه ملبورن از سوی دیگر قطعا چیزی است که باید در مورد آن نوشت. در فاصله ی  نزدیکی در مرکز شهر می‌توانید بارهایی را پیدا کنید که ارزش لاف زدن داشته باشند. اگر شما طرفدار کوکتل هستید، اینجا متعلق به شماست. برای داشتن یک شب خوب بیرون از خانه، نیازی نیست حتما به مرز شهر بروید. چون بسیاری از محله های اطراف (به خصوص فیتزروی، برونسویک و سنت کیلدا) یک شب خوب را برای شما تضمین می‌کنند. مهم نیست که ترجیح شما چه باشد. میخانه، کلاب، بار پشت‌بام با دید کامل از شهر، شما آن را در ملبورن پیدا خواهید کرد.

 

سیدنی یا ملبورن: در زمان‌های گذشته سخت بود که بین این دو تصمیم بگیریم. اما ملبورن این روزها برنده قطعی در این زمینه خواهد بود.

 

 

 

برای دسترسی به مقالات بیشتر در مورد استرالیا و جنبه های مختلف زندگی در استرالیا به وبلاگ ما سری بزنید. 

 

 

 

آب و هوا: سیدنی یا ملبورن

 

 

سیدنی: ۸ / ۱۰

 

ساحل منلی در سیدنی استرالیا

 

 

 

پیدا کردن آب و هوایی بهتر از سیدنی دشوار است. این شهر به خاطر روزهای ایده‌ آل تابستانی اش مشهور است. با مردمی که به یکی از سواحل زیبای آن سفر می روند تا در میان امواج جست و خیز کنند. یا در شن ها حمام آفتاب بگیرند. در قسمت پایین شهر، افزایش دمای جهانی منجر به افزایش موج های گرما در شهر شده‌ است. که گاهی سفر به ساحل را ناخوشایند می‌ کند. سیدنی، بر خلاف باور عمومی، سالانه بارش باران بیشتری نسبت به ملبورن دارد. تفاوت واضح این است که باران در سیدنی در طول روز آرام می‌ بارد. و مثل ملبورن طوفانی شروع و تمام نمی شود. سیدنی در طول ماه‌های سرد در بهترین حالت خود قرار دارد. زمستان در سیدنی بسیار ملایم است و به اندازه کافی گرم است. به صورتی که تا ماه می و از ماه سپتامبر به بعد بتوانید به ساحل بروید.

ملبورن: ۴ / ۱۰

 

 

باغ در ملبورن

 

هنگامی که گروه موسیقی استرالیایی / نیوزلندی قطعه ی خود به نام “چهار فصل در یک روز” نوشت، تحت‌ تاثیر آب و هوای ملبورن این نام را برای قطعه ی خود گذاشت. آب و هوایی که در یک کلمه غیر قابل‌ پیش‌ بینی است. آب و هوای ملبورن می‌ تواند با یک روز آفتابی و زیبا آغاز شود، در زمان ناهار بد و بارانی باشد. و اوایل بعد از ظهر دوباره روشن و صاف شود. بهتر است خودتان را برای هر گونه شرایط آب و هوایی آماده کنید. حتی در ماه‌های گرم‌تر، یک پلوور سبک و یک چتر همراه خود داشته باشید. این به این معنا نیست که ملبورن سهمی از روزهای دوست‌ داشتنی ندارد. فقط اینکه شما نمی توانید این روزها را پیش بینی کنید. علاوه بر این، شما باید مراقب باد باشید! ملبورن اولین شهر بادی استرالیا است. و سرمای آن به خصوص در ماه‌های خنک‌تر تا مغز استخوان شما نفوذ می کند.

 

سیدنی یا ملبورن: مگر این که شما از نوسانات ناگهانی آب و هوا را دوست داشته باشید. وگرنه آب و هوای سیدنی شما بی نهایت برای شما لذت بخش خواهد بود.

 

 

حمل و نقل: سیدنی یا ملبورن

 

 

سیدنی: ۴ / ۱۰

 

 

 

زندگی در سیدنی

 

 

هنگامی که سیستم شبکه ای مرکز شهر ملبورن را به خیابان های اسپاگتی طور سیدنی مقایسه کنید. می‌ توانید به خاطر اشک ناامیدی از فکر پیدا کردن راه خود در سیستم جاده‌های پیچیده این شهر، بخشیده شوید. سیدنی پر از خیابان‌های یکطرفه است، که اغلب هم کوچک هستند. که زمانی که برای اولین بار در این شهر رانندگی می کنید، می تواند پیدا کردن راه را برای شما کمک دشوار کند.

 

در همین حال، حمل و نقل عمومی به کندی اما در حال بهبود است. قطار به تازگی وارد یک سیستم بلیط جدید و ساده‌تر شده است. و تعداد اتوبوس‌ ها بیشتر شده و و رفت و آمد در شهر را راحت تر کرده است. اما هنوز هم ممکن است در ترافیک مسیر روزانه تان گیر کنید. اما سیدنی یک چیز دارد که در ملبورن وجود ندارد. یک خط قطار با دسترسی آسان از مرکز شهر به فرودگاه، که در برابر شرایط ترافیک مقاوم است. همچنین به خاطر ارزان‌ تر بودن نسبت به همتای خود در ملبورن، اتوبوس هوایی، امتیازات بیشتری دریافت می‌ کند.

 

ملبورن: ۵ / ۱۰

 

حمل و نقل در ملبورن

 

 

 

ملبورن معمولا به داشتن “بهترین سیستم حمل و نقل عمومی در استرالیا”، مشهور است. و شاید مطابق با استانداردهای استرالیا این موضوع درست باشد. ترامواها راهی نسبتا راحت برای جابجایی در شهر هستند و استفاده از آنها در مرکز شهر رایگان است. اما زمانی که وارد حومه شهر می‌ شوید، اوضاع کمی پیچیده‌ تر می‌ شود. اتوبوس‌ ها کم هستند و قطارها مصیبت‌ بار هستند. آن‌ها اغلب دیر می رسند و مسیر “حلقه شهر” در وسط روز عوض می شود. که واقعا می‌ تواند برای اولین بار کاربران را گیج کند. اگرچه شهر ملبورن نسبت به سیدنی در جابجایی با ماشین راحت‌تر است. اما راننده ها در ملبورن تقریبا خشن تر هستند. این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که اغلب خود را در مقابل ترامواها می بینند.

 

سیدنی یا ملبورن: اگرچه هر دو شهر می تواند در زمینه ی حمل و نقل بسیار بهتر عمل کند. اما پروژه ی تراموای ملبورن جلوتر از سیستم آشفته ی سیدنی است.

 

 

زندگی بیرون از خانه: سیدنی یا ملبورن 

 

 

سیدنی: ۹ / ۱۰

 

طبیعت سیدنی

 

 

 

یکی از بزرگ‌ ترین جذابیت های سیدنی، وفور طبیعتی است که شما می‌ توانید در شهر پیدا کنید. که در مقایسه سیدنی و ملبورن، امتیاز را به سیدنی می دهد. بر خلاف نیویورک و لندن، سیدنی کابوس بتنی کمتری دارد و بیشتر حس یک جنگل شهری را به شما القا می کند. این واقعیت که سیدنی بر روی یکی از زیباترین بندرگاه‌ های دنیا بنا شده است، کمک زیادی به ایجاد این احساس می کند. شهر سیدنی پر از فضاهای سبز است. هاید پارک و باغ‌ های گیاه‌شناسی سلطنتی در مرکز شهر بی نظیر هستند. شما می‌ توانید ساعاتی را در سنتنیال پارک در شرق شهر بگذرانید. و خط ساحلی شهر پر از سواحل و مسیرهایی است که شما می‌ توانید در آنها اوقات خوبی را تجربه کنید.

ملبورن: ۵ / ۱۰

 

طبیعت ملبورن

 

 

 

اینطور نیست که ملبورن یک شهر زشت است. اما فاقد فاکتور “wow” است که از زیبایی طبیعی سیدنی به دست می‌ آید. در یک روز آفتابی، ملبورن شکوهمند است. فضای سبز زیادی در اطراف شهر یافت می‌ شوند ( “ایالت باغ ها” ی استرالیا). و شهر در مقابل پس‌زمینه‌ ای از آسمان آبی، زیبا به نظر می‌ رسد. با این حال، در یک روز بارانی، ملبورن یک مکان کاملا متفاوت به نظر می‌ رسد. رودخانه ی یارا که در نور خورشید می درخشد، به یک رودخانه کثیف قهوه‌ ای تبدیل می‌ شود. و ساحل سنت کیلدا در مقایسه با بدترین سواحل سیدنی، یک شوخی است.

 

سیدنی یا ملبورن: ملبورن در ظاهر خوب است. اما وقتی به زیبایی طبیعی می‌رسد، سیدنی یقینا برنده ی این رقابت است.

 

 

wow فاکتور: سیدنی یا ملبورن 

 

سیدنی: ۱۰ / ۱۰

 

 

 

جذابیت های سیدنی

 

 

 

هر چه می خواهید در مورد سیدنی بگویید، اما این شهر مناظر فوق العاده ای دارد. خانه اپرا، پل بندرگاه، ساحل بوندی، باغ‌های گیاه شناسی سلطنتی، برج سیدنی، لونا پارک و … این فهرست ادامه دارد. هنگامی که از مسافران به کشور پرسیده می‌شود که دیدن چه مکان هایی هیجان بیشتری داشته است، دیدنی های سیدنی معمولا در صدر لیست قرار دارد.

ملبورن: ۷ / ۱۰

 

جذابیت های ملبورن

 

 

مطمئنا چیزهای زیادی برای دیدن در ملبورن وجود دارد، به خصوص برای توریست‌ها. ایستگاه خیابان فلیندرز، قطعه ای از زیبایی معماری تاریخی است. و رودخانه یارا برای قدم زدن در یک روز آفتابی واقعا دوست‌ داشتنی است. ملبورن به عنوان پایتخت ورزشی کشور، زمین کریکت ملبورن (MCG) را دارد که برای بازدید توریست ها و ساکنان به طور یک‌سان باز است. بازدید از باغ‌های گیاه‌ شناسی سلطنتی یک ضرورت است. اطراف مقبره ی یادبود، بینشی نسبت به تاریخ استرالیا و نیز یک دیدگاه معقول از شهر ارائه می‌ دهد.

سیدنی یا ملبورن: همه ی گفتنی ها گفته شد. شما به سختی خواهید شنید که کسی بگوید: “من می‌خواهم به استرالیا بروم تا میدان فدراسیون در ملبورن را تماشا کنم!”. سیدنی، مناظر دیدنی زیادی دارد. و این آخر داستان است.

 

 

کدام شهر را انتخاب می کنید؟ سیدنی یا ملبورن؟

 

 

شما سیدنی را دوست خواهید داشت اگر:

هوای خوب و سواحل زیبا را دوست داشته باشید و مشتاق دیدن برخی از شمایل‌های مشهور استرالیا هستید. اگر واقعا می خواهید از جاذبه توریستی عجیب و غریب دیدن کنید. و با این وجود هنوز هم می خواهید نزدیک به طبیعت باشید، پس سیدنی انتخاب شما خواهد بود.

 

شما ملبورن را دوست خواهید داشت اگر:

اگر می‌خواهید قلب تپنده استرالیا را با غرق شدن در فرهنگ، هنر، غذا و زندگی شبانه  تجربه کنید. اگر شما طرفدار خرید از “بوتیک ها”، کوکتل رنگی هستید و اگر فکر می کنید در قهوه خبره هستید، سپس ملبورن شهر شما خواهد بود.

 

 

اگر هنوز برای شما سوال است که کدام یک از این شهرها را برای دیدن یا زندگی انتخاب کنید، پیشنهاد ما این است که با سامانه ویزا چک همراه باشید. ما سعی می کنیم هر چه باید در مورد مهاجرت به استرالیا بدانید را برای شما فراهم کنیم. 

 

 

در سامانه ی ویزا چک تلاش ما بر این است که هر آنچه پیش از اقدام به مهاجرت به استرالیا باید بدانید، را در اختیار شما قرار دهیم. امید ما این است که این اطلاعات راه گشای مهاجرت به استرالیا برای شما باشند. در وبلاگ ما می توانید مطالب بیشتری در مورد استرالیا، ویزای کار استرالیا، جاب آفر استرالیا، و در کل مهاجرت به استرالیا بخوانید.

 

 

پیوند مفید: 

 

 

اداره مهاجرت استرالیا

سازمان وکلای استرالیا 

نیما رجبی

من نیما رجبی هستم مقالات و مطالب کاربردی و جدید در خصوص روش های مهاجرت و زندگی در استرالیا را از منابع معتبر خارجی برای شما به اشتراک می گذارم.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

پیام در واتساپ