سیدنی یا ملبورن قسمت اول

سیدنی و ملبورن

 

سیدنی یا ملبورن ؟ کسانی که برای اولین بار به استرالیا می آیند، چه توریست باشند یا مهاجر، اغلب با این سوال بزرگ مواجه می‌شوند. اگر مجبور باشید، کدام یک از شهرهای بزرگ استرالیا را در اولویت قرار می دهید؟ با وجود این که هر دو تصویر شاخص استرالیا هستند، اما سیدنی و ملبورن نمی‌توانند در ظاهر، احساس و انرژی خیلی متفاوت باشند. و هر کدام نیازهای  و خواسته های مسافران و مهاجران متفاوتی را برآورده می‌کنند. مسابقه بین سیدنی و ملبورن برای مدتی طولانی وجود دارد. اما کدام یک از این شهرها برای شما مناسب است؟ این تا حد زیادی به اولویت‌های خود شما بستگی دارد. آیا سفر می‌کنید تا مناظر شهری را ببینید و یا فرهنگ استرالیا را تجربه کنید؟ آیا می خواهید از شهر فرار کنید یا علاقه ای به غرق شدن در طبیعت ندارید؟ آیا شما برای عکس اینستاگرام از تمام مکان های مشهور اینجا هستید یا تاریخ استرالیا برای شما جالب‌تر است؟

 

 

در مقالات جداگانه، نکات مفصلی را در مورد جنبه های مختلف زندگی در هر دو شهر توضیح دادیم. در مورد  سبک زندگی در سیدنی و دیدنی های این شهر پیش از این گفته شده است. همچنین در مورد شهر ملبورن، زندگی در این شهر و سبک زندگی مردم آن هم مفصلا صحبت کرده ایم. برای آشنایی بیشتر با این دو شهر زیبا در استرالیا به وبلاگ سامانه ویزا چک مراجعه کنید.

 

 

شهر سیدنی و شهر ملبورن هر دو بارها توسط مجلات و سازمان های رتبه بندی مختلف در جهان به عنوان بهترین شهرها برای زندگی در جهان انتخاب شده اند. ملبورن هم اکنون هفت سال پیاپی به عنوان بهترین شهر جهان برای زندگی انتخاب شده است. پس در همین ابتدای کار می توان استنباط کرد که هر دو شهر دارای استاندارهای بالایی هستند. اما وقتی صحبت از انتخاب بین این دو شهر در استرالیا می شود، کار کمی دشوار خواهد بود. هر دو شهر نقاط قوت زیادی دارند. سیدنی از نظر مناظر طبیعی و آب و هوای مطبوع بقینا از ملبورن برتر است. ولی وقتی نوبت به فرهنگ و هنر می رسد، ملبورن گوی رقابت را از سیدنی می رباید. 

سیدنی و ملبورن همیشه با یکدیگر در رقابت بوده اند. می توانم بگویم هر یک از این شهرها در جنبه های مختلفی برتر است. و هر یک حرف زیادی برای گفتن دارد. اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید یا می خواهید از این کشور زیبا بازدید کنید. و هنوز بین سیدنی و ملبورن تردید دارید. این مقاله یقینا به شما کمک خواهد کرد. در این مقاله سعی کرده ایم در برخی زمینه ها هر دو شهر را با هم مقایسه کنیم. 

 

 

 

برای دسترسی به مقالات بیشتر در مورد استرالیا و جنبه های مختلف زندگی در استرالیا به وبلاگ ما سری بزنید. 

 

 

 

کارهایی که می توانید انجام دهید؟

 

 

سیدنی: ۹ / ۱۰

 

 

 

جذابیت های سیدنی

 

 

 

چیزی که سیدنی را کاملا منحصر به فرد می‌سازد، تنوع چیزهایی است که به توریست‌ها  و مردم محلی عرضه می‌کند. این شهر سهم عادلانه ای از موزه‌ها و گالری‌های هنری دارد. اما موقعیت آبو هوای بی نظیر و موقعیت جغرافیایی آن فرصت های زیادی را فراهم می کند که در ملبورن وجود ندارد. آکواریوم سیدنی، باغ‌وحش تارونگا و مادام توساد همگی به راحتی  از مرکز شهر در دسترس هستند. سفر با قایق موتوری که برای رسیدن به باغ وحش به آن نیاز دارید، هم به لذت بازدید اضافه می شود. می‌توانید مناظر شهری را از بالای برج سیدنی ببینید و یا از پل بندرگاه بالا بروید. و بعد از دیدن نقاط توریستی شهر، می‌توانید سوار اتوبوس یا قایق شوید تا روز را در هر کدام از سواحل شهر سپری کنید.

 

 

ملبورن: ۶ / ۱۰

 

 

 

 

 

 

از سوی دیگر، ملبورن نوع متفاوتی از تعطیلات را فراهم می‌کند. مردم عموما به سه دلیل به شهر ملبورن سفر می‌کنند: خوردن، خرید کردن، یا برای یک رویداد خاص مانند موسیقی، بازی ورزشی یا نمایش هنری. ملبورن نیز باغ‌وحش و آکواریوم دارد، اما آن‌ها خیلی کوچک‌تر از سیدنی هستند. برج “یورکا” یک نمای ۳۶۰ درجه از چهره ی شهر ارائه می‌دهد، اما خواهید دید که این برج مانند سیدنی نیست. باغ‌های گیاه‌شناسی برای بازدید بسیار دوست‌داشتنی هستند. ویترین ها قطعا خوب هستند، اما از لحاظ سرگرمی بیرون از خانه، سیدنی از ملبورن جلوتر است.

سیدنی یا ملبورن: به طور عمده به اولویت‌های خود شما بستگی دارد. اما سیدنی از نظر فعالیت هایی که ارائه می کند و چیزهایی که برای دیدن دارد، چند مایل جلوتر از ملبورن است.

 

غذا در سیدنی و ملبورن

سیدنی: ۷ / ۱۰

 

 

غذا در شهر سیدنی

 

 

 

وقتی صحبت از غذا می شود و نوبت به مقایسه ی سیدنی و ملبورن می رسد، استرالیا به خود می بالد. و این یک صحنه ی رقابت دائمی است که کدام شهر بهترین غذا را به ارائه می کند. با وجود مناظر پر زرق و برق، سیدنی می‌تواند به عنوان یک “شهر برای مردم محلی” توصیف شود. به نظر می‌رسد که پیدا کردن رستوران‌های رده متوسط (آن‌هایی که غذاهای خوش‌مزه و مقرون به صرفه دارند) دشوار است. چنین رستوران هایی وجود دارند، اما پیدا کردن آنها بدون کمک و دانش مردم محلی دشوار است. بنابراین، برای کسی که در شهر سرک می‌کشد، به دنبال یک مکان مناسب برای گرفتن یک ناهار سریع یا شام است. ظاهرا سیدنی چیز زیادی برای ارائه ندارد. مرکز شهر مکان خوبی برای غذاهای ارزان آسیایی است. اما باید سوار قطار شوید و به غرب شهر بروید تا غذاهای متنوع تری به شما عرضه شود. یکی از بهترین زمان‌ها در سیدنی، اوایل اکتبر است. نه تنها آب و هوا خوب است، بلکه این زمانی است که جشنواره بین‌المللی غذا با وفور پیشنهادها در هاید پارک این شهر برگزار می‌شود.

 

 

ملبورن: ۹ / ۱۰

 

 

زندگی در ملبورن

بر خلاف سیدنی، پیدا کردن یک وعده غذایی ارزان و مناسب در مرکز شهر ملبورن دشوار نیست. این شهر پر از کوچه پس کوچه های پر پیچ و خم است که پر از کافه ها و رستوران‌های ارزان‌قیمت است. و شما می‌توانید سریع یک خوراک خوشمزه با قیمتی مناسب در آنجا پیدا کنید. محله ی چینی ها در شهر از سیدنی بهتر است. این محله های چینی ها بزرگ‌تر و پر از رستوران‌ها و بارهای با کیفیت است. اگر شما به دنبال یک وعده غذای ارزان در فضای باز هستید. بازار ملکه ویکتوریا در شمال این شهر بازارهای تابستانی و زمستانی سالیانه برگزار می‌کند. در اینجا می‌توانید یک همبرگر خوشمزه بخورید. یا دوجین صدف همراه با آبجو سرد در آفتاب تابستان داشته باشید. یا با یک پیتزا همراه با یک شراب سیب یا شراب گرم در طول ماه‌های زمستان، خود را گرم کنید. چیزی که هر دو شهر در آن خوب هستند، چاشت است (یک وعده ی غذایی بین صبحانه و ناهار). ملبورنی ها حتی ادعا می کنند که بهترین قهوه را در دنیا دارند. پس از خوردن یک فنجان قهوه ی خوب در ملبورن غافل نشوید. 

 

 

سیدنی یا ملبورن: هر دو شهر یک صحنه غذایی حیرت آور دارند. با این حال، ملبورن از نظر دسترسی به غذا برای بازدید کننده ها و مردم شهر از سیدنی جلوتر است.

فرهنگ و هنر در سیدنی و ملبورن 

 

سیدنی: ۷ / ۱۰

 

 

فرهنگ در سیدنی

 

 

 

از نظر فرهنگی، سیدنی بسیار غنی است. سیدنی هر چیزی که شما از شهری با این قد و اندازه انتظار دارید، را دارد. گالری‌های هنری، موزه‌ها و تئاترها. و در این میان منظور ما فقط  خانه اپرا معروف سیدنی نیست. خانه ی اپرای سیدنی میزبان گستره‌ای از رویداده‌ای مختلف در طول هر سال است. با این حال، شهر سیدنی از نظر فرهنگ و هنر در مقایسه با ملبورن در رتبه ی دوم قرار دارد. اگر یک نمایش جدید، اجرا یا موسیقی به استرالیا وجود داشته باشد، احتمالا قبل از سیدنی در ملبورن اجرا خواهد شد. هنر، مد و موسیقی به طور برجسته در سبک زندگی روزمره ی ملبورنی ها قرار دارد. اما اولویت های مردم سیدنی چیزهای دیگری است، مانند ورزش کردن. چون سیدنی شهری است که شما در تمام طول سال باید بدنتان را برای ساحل آماده نگاه دارید.

ملبورن: ۱۰ / ۱۰

 

 

زندگی در ملبورن

 

 

ملبورن عنوان «پایتخت فرهنگی» استرالیا را دارد. این شهر از صحنه ی هنر و موسیقی بسیار حسادت برانگیزی برخوردار است. نمایشگاه های هنری یا موسیقی تازه‌ ابتدا در ملبورن به نمایش گذاشته می شوند. گالری‌های هنری و موزه های آن، بسیار رده بالا هستند. به خصوص گالری ملی ویکتوریا که چه در داخل و چه در خارج از استرالیا، یک اعجاز محسوب می شود. در مرکز شهر و محله های اطراف، هر شب هفته می توانید به موسیقی زنده گوش دهید. خود شهر ملبورن مانند یک قطعه هنری زنده و جان دار است. هنر شهری را می توان در همه جا یافت. از کوچه پس کوچه های مرکز شهر، مانند کوچه  هوسیر معروف در نزدیکی ایستگاه خیابان فلیندرز – تا هنری که ساختمان‌های محله ی برانسویک و فیتزروی را زینت داده اند.

سیدنی یا ملیورن: واقعا به نحوه تعریف فرهنگ بستگی دارد. اما اگر صحبت از صحنه هنری باشد، ملبورن برنده قطعی این زمینه است.

 

 

سیدنی یا ملبورن ؟ اگر هنوز برای شما سوال است که کدام یک از این شهرها را برای دیدن یا زندگی انتخاب کنید، پیشنهاد ما این است که با سامانه ویزا چک همراه باشید. ما سعی می کنیم هر چه باید در مورد مهاجرت به استرالیا بدانید را برای شما فراهم کنیم. 

 

 

در سامانه ی ویزا چک تلاش ما بر این است که هر آنچه پیش از اقدام به مهاجرت به استرالیا باید بدانید، را در اختیار شما قرار دهیم. امید ما این است که این اطلاعات راه گشای مهاجرت به استرالیا برای شما باشند. در وبلاگ ما می توانید مطالب بیشتری در مورد استرالیا، ویزای کار استرالیا، جاب آفر استرالیا، و در کل مهاجرت به استرالیا بخوانید.

 

 

پیوند مفید: 

 

 

اداره مهاجرت استرالیا

سازمان وکلای استرالیا 

نیما رجبی

من نیما رجبی هستم مقالات و مطالب کاربردی و جدید در خصوص روش های مهاجرت و زندگی در استرالیا را از منابع معتبر خارجی برای شما به اشتراک می گذارم.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

پیام در واتساپ