تفاوت کار تمام وقت و پاره وقت در استرالیا

تفاوت کار تمام وقت و پاره وقت در استرالیا

اگر در جستجوی شغل باشید و یا آمارهای ارائه‌شده توسط اداره آمار استرالیا را مطالعه ‌کرده باشید، به احتمال زیاد با انواع دسته‌بندی‌های شغلی مواجه شده‌اید، از جمله کار تمام وقت یا Full-time، پاره وقت یا part-time، عادی بدون مرخصی استعلاجی (casual)، موقت (temporary) یا قراردادی (contract). هر یک از این دسته‌بندی‌ها، از نظر ساعت کار و حقوق تفاوت‌هایی دارند. در ادامه، تفاوت بین دو دسته‌ی تمام‌ وقت و پاره وقت را می‌خوانید.

کار تمام وقت و پاره وقت چیست؟

افراد ساعت‌های کاری بسیار متنوعی دارند و از چند ساعت محدود در هفته تا ساعات بسیار طولانی کار می کنند (به عنوان مثال بیش از ۶۰ ساعت در هفته). یک روش مفید برای جمع‌بندی این طیف از ساعت‌های کاری، دسته‌بندی افراد به عنوان “تمام وقت” یا “پاره وقت” است.

برای فهم بهتر داده‌های مختلف شغلی و نمودارهای مربوطه، باید تعاریف “افراد شاغل به صورت تمام وقت” و “افراد شاغل به صورت پاره وقت” را بدانیم:

شاغل به صورت تمام وقت: افرادی که معمولاً هفته‌ای ۳۵ ساعت یا بیشتر کار می‌کنند (در همه شغل‌ها). و کسانی که اگرچه به طور معمول کمتر از ۳۵ ساعت در هفته کار می‌کنند، اما در هفته مرجع (reference week) 35 ساعت یا بیشتر کار کرده‌اند.

شاغل به صورت پاره وقت: افرادی که معمولاً کمتر از ۳۵ ساعت در هفته کار می‌کنند (در همه شغل‌ها). و در هفته‌ی مرجع نیز همین منوال را طی کرده‌اند (و یا افرادی که در هفته مرجع، در محل کار خود حاضر نبوده‌اند).

همه افراد شاغل، صرف نظر از طبقه‌بندی شغلی، به صورت تمام وقت یا پاره وقت طبقه‌بندی می‌شوند.

استفاده از یک آستانه معین (یعنی ۳۵ ساعت) می‌تواند روش مناسبی برای طبقه بندی افراد شاغل به عنوان تمام وقت یا پاره وقت باشد. با این حال ، هیچ معیار واحدی نمی‌تواند تمام ابعاد کار تمام وقت و پاره وقت را نشان دهد. همچنبن در برخی از صنایع یا مشاغل خاص، اغلب استانداردهای مشخصی برای کارگر تمام وقت یا نیمه وقت وجود دارد. به عنوان مثال، در برخی مشاغل ممکن است کار تمام وقت استاندارد ۴۰ ساعت در هفته باشد، در حالی که در برخی از مشاغل ۳۰ ساعت در هفته است.

رایج‌ترین و متداول‌ترین ساعات کاری افراد معمولا ۳۸ یا ۴۰ ساعت در هفته است.

کار تمام وقت

روش‌های مختلفی برای بررسی میزان کار تمام وقت وجود دارد. نمودار زیر نسبت افراد مختلف را مقایسه می کند:

افرادی که طبق تعاریف بالا، به صورت “تمام وقت” استخدام شده‌اند (با استفاده از ترکیبی از ساعات کار معمول و واقعی).
افرادی که معمولا “ساعت‌های تمام وقت” کار می‌کنند (یعنی به طور معمول ۳۵ ساعت یا بیشتر کار می‌کنند). 
افرادی که در هفته مرجع یا همان reference week “ساعت‌های تمام وقت” کار کردند (یعنی واقعا ۳۵ ساعت یا بیشتر کار کردند).
و افرادی که طبق طبقه‌بندی کارفرمایشان، در “یک شغل تمام وقت” کارمند هستند، (طبق بررسی دو ساله “درآمد و ساعات کارمندان” که در ماه مه جمع آوری شده).

تمام وقت یا پاره وقت

با توجه به بخش آبی کمرنگ و پررنگ، مشاهده می‌کنیم که این دو مورد در نمودار، نسبتا مشابه هستند و در طی ده سال گذشته کاهش مشابهی داشته‌اند.

با توجه به قسمت نارنجی رنگ، درصد افرادی که واقعا تمام وقت کار می‌کنند به طور قابل توجهی کمتر است. به ویژه در حوالی تعطیلات، این درصد افت زیادی داشته است. پس یا توجه به این نکته، متوجه می‌شویم که برای اندازه‌گیری میزان اشتغال تمام وقت باید ترکیبی از ساعات معمول و واقعی را استفاده کنیم.

توزیع میزان ساعاتی که کار انجام شده

برای درک کار تمام وقت و نیمه وقت، طیف گسترده‌ای از ساعت‌هایی که افراد کار می‌کنند مورد اهمیت است. نمودار زیر، توزیع افراد استخدام شده را بر اساس ساعاتی که به طور معمول کار می‌کنند، نشان می دهد. داده‌های این نمودار مربوط به ژانویه ۲۰۲۱ و ژانویه ۲۰۱۱ هستند.

نمودار توزیع میزان ساعات کار

این نمودار نشان می‌دهد که در میان طیف وسیعی از میزان ساعت‌هایی که کارانجام شده (از صفر تا ۸۰ ساعت در هفته)، بعضی از میزان ساعات هفتگی بسیار رایج‌ترند. و این میزان ساعات رایج ۳۸ ساعت و ۴۰ ساعت هستند . به طور کلی، توزیع ساعاتِ کار شده،در ژانویه ۲۰۱۱ و ژانویه ۲۰۲۱ تقریباً مشابه بوده است.

آستانه ساعات تمام وقت

اداره آمار استرالیا (ABS) به طور سنتی از آستانه ۳۵ ساعت برای تعریف شغل تمام وقت استفاده می‌کند. و البته ABS همیشه اطلاعات دقیق‌تری را در مورد جزئیات ساعات کاری جمع آوری کرده است. اما می‌توان از آستانه ساعت‌های کاری دیگری نیز استفاده کرد و تفاوت میان تمام وقت و پاره وقت را با استفاده از آن آستانه‌ها نشان داد.

در نمودار زیر، چهار آستانه ساعات کاری نشان داده شده است:

۳۰ ساعت، که توسط OECD (سازمان همکاری و توسعه اقتصادی) استفاده می شود.
۳۵ ساعت، که توسط اداره آمار استرالیا (ABS) استفاده می‌شود.
۳۸ ساعت، که در قانون کار منصفانه به آن اشاره شده است.
۴۰ ساعت، به صورت عرف و سنتی ۸ ساعت در روز، ۵ روز در هفته (که رایج ترین ساعات کاری است).

نمودار آستانه ساعات کاری

طبق تعریف Fair work، یک کارمند تمام وقت:

معمولاً به طور متوسط هر هفته ۳۸ ساعت کار می‌کند.

می‌تواند یک کارمند ثابت یا با یک قرارداد مدت دار باشد.

حقِ داشتنِ مرخصی با حقوق، از جمله مرخصی سالانه، مرخصی استعلاجی و مراقبتی را دارد.

معمولاً حق دارد اخطار کتبی یا پرداخت به جای اخطار دریافت کند اگر کارفرما کار خود را پایان دهد.

اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید همین الان  فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به استرالیا را پر کنید. مشاوران ما پس از بررسی دقیق شرایط نتیجه را برای شما ارسال می‌کنند.

منبع: تیم ترجمه ویزاچک

پیوند مفید: https://www.abs.gov.au/articles/understanding-full-time-and-part-time-work

سعید
1دیدگاه
  • کریم غیبی حاجیور
    پاسخ
    ارسال شده در14:57,آوریل 6, 2021

    دیدگاه من از سفر به استرالیا یا کشوری دیگر کسب تجربه و درامد بهتر

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

پیام در واتساپ