تفاوت ویزا و پاسپورت چیست؟

visa with pas

تفاوت ویزا و پاسپورت چیست؟

تفاوت ویزا و پاسپورت چیست؟

متن زیر درباره ی تفاوت ویزا و پاسپورت می باشد که توسط تیم ویزا چک برای شما کاربران گرامی تهیه وتنظیم شده است امیدواریم که به شما کاربران گرامی کمک کرده باشیم.

یکی از مهم ترین سوالاتی که معمولا برای افراد پیش می آید این است که تفاوت ویزا و پاسپورت در چیست؟ بسیاری از افراد ممکن است فرق روادید و گذرنامه را ندانند به همین علت در این مطلب تصمیم گرفتیم که کمی بیشتر درباره تفاوت ویزا و گذرنامه صحبت کنیم و همینطور کمی هم درباره مفهوم دریافت اقامت یک کشور صحبت کنیم، تا به این ترتیب شما با فرق ویزا و گذرنامه و همین طور مفهوم اقامت بیشتر آشنا شوید.

پاسپورت چیست؟

پاسپورت یک سند رسمی صادر شده توسط دولت یک کشور است که به شهروندان خود هویت میدهد. پاسپورت یا گذرنامه حامل اطلاعاتی چون نام شخص ، تابعیت، محل و تاریخ تولد ، عکس و سایر اطلاعات شناسایی میباشد.
مدت اعتبار گذر نامه ۵ سال میباشد که پس از منقضی شدن قابل تمدید است.
گذرنامه تضمین کننده امنیت و حقوق مسافر در قلمرو دیگر کشورهاست که این امر تابع قدرت سیاسی و بین المللی کشور صادر کننده گذرنامه است.
هرشخص پس از خروج از کشورش برای بازگشت مجدد به کشورش به پاسپورت نیاز دارد.علاوه بر مدت اعتبار ، عوامل دیگری چون:
*پرشدن صفحات گذرنامه
*تغییر یافتن نام و نام خانوادگی و یا تاریخ تولد به استناد شناسنامه ایرانی
*درخواست تغییر محل اقامت
*درخواست تفکیک نام فرزندان از گذرنامه
نیز باعث منقضی شدن گذرنامه میشوند‌.
گذرنامه علاوه بر اینکه به دولت ها کمک میکند وضعیت اتباع خود را در همه جای جهان کنترل کنند تضمین کننده امنیت و حقوق مسافر در قلمرو دیگر کشورها نیز است که این امر تابع قدرت سیاسی و بین المللی کشور صادر کننده گذرنامه میباشد.

هرشخص پس از خروج از کشورش برای بازگشت مجدد به پاسپورت نیاز دارد.
گذرنامه یا پاسپورت از سوی کشور شخص درخواست کننده صادر میشود تا شخص بتواند اجازه ورود به دیگر کشور ها را بیابد به این مجوز همان ویزا یا روادید میگویند که توسط دولت کشوری که فرد مایل به ورود به آن میباشد صادر میشود.
گذرنامه سندی است که از طرف ماموران صلاحیت‌دار دولت، برای مسافرت اتباع ایرانی به خارج و اقامت در خارج داده می‌شود.
تمام اتباع ایرانی برای خروج یا اقامت در خارج از کشور باید گذرنامه دریافت کنند.
گذرنامه در ایران در سه نوع صادر میشود:
*گذرنامه سیاسی یا دیپلماتیک که برای شخصیت‌هایی نظیر مقام معظم رهبری، رییس جمهور و … برای مدت یک سال یا تا پایان ماموریت صادر می‌شود و پس از پایان ماموریت نیز باید تحویل وزارتخانه داده شود. 
*گذرنامه خدمت که برای کارمندان دولت به منظور سفرهای کاری‌شان در نظر گرفته شده‌است
*گذرنامه عادی یا توریستی که غالب مردم از این نوع استفاده میکنند و بدین شرح است که افرادی که براساس اعلام کتبی مقامات قضایی حق ‌خروج از کشور را ندارند و یا سوء پیشینه دارند نمی‌توانند این گذرنامه را دریافت کنند.

ویزا چیست

ویزا چیست؟

قدم بعدی برای این که بتوانیم تفاوت روادید و پاسپورت را توضیح دهیم این است که روادید را تعریف کنیم، در واقع ویزا یا روادید سندی است که یا به صورت کاغذی یا به صورت الکتریکی به گذر نامه شما اضافه می شود. این سند که در پاسپورت شما ثبت شده است به شما این اجازه را می دهد که در مدت زمان محدودی که این مدت زمان در روادید شما ثبت می شود در یک کشور خارجی خاص حضور داشته باشید. تنها نکته ای که بعد از دریافت روادید یک کشور باید به آن توجه داشته باشید این است که دریافت روادید به منزله تضمین ورود شما به یک کشور نیست و در صورت صلاحدید افسران کنترل کشور مربوطه می توانند از ورود شما به کشورشان جلوگیری کنند.

تفاوت ویزا و پاسپورت

تا الان با مفاهیم ویزا و پاسپورت آشنا شده اید و احتمالا اطلاعاتی نیز درباره تفاوت ویزا و پاسپورت بدست آورده اید، به صورت کلی تفاوت ویزا و پاسپورت را می توان به این شکل بیان کرد که گذرنامه نشان دهنده این است که شما یک شخص از یک کشور خاص هستید که اجازه خروج از کشور خودتان را دارا می باشید و به همین شکل روادید نیز سند و مدرکی است که نشان می دهد شما اجازه یک کشور خارجی را دارید که بتوانید برای مدت زمانی معینی که در ویزای شما ذکر شده است در کشور مربوطه اقامت کنید. به این ترتیب یک مفهوم کلی از فرق ویزا و پاسپورت را بیان کردیم که امیدواریم با مطالعه آن بتوانید تفاوت ویزا و گذرنامه را تشخیص دهید.

 
ویزا چک
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

پیام در واتساپ