اداره آمار استرالیا

اداره آمار استرالیا

اداره آمار استرالیا (ABS) سازمان قانونی مستقل دولت استرالیا است که مسئول جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل آماری و ارائه مشاوره‌ی بر اساس شواهد، به دولت‌های فدرال، ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا است و به جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل آمارهای اقتصادی، جمعیتی، زیست‌محیطی و اجتماعی پرداخته و بسیاری از آن‌ها را در وب‌سایت خود منتشر می کند. این سازمان، همچنین سرشماری ملی نفوس و مسکن را که هر پنج سال یک بار انجام می‌شود، اجرا می‌کند. این سازمان، یک منبع رسمی اطلاعات مستقل و قابل اعتماد است.

تاریخچه اداره آمار استرالیا

در سال ۱۹۰۱، آمارها توسط هر ایالت برای استفاده همان ایالت جمع‌آوری می‌شد. اگرچه که برای هماهنگی آمارهای جمع‌آوری‌شده یک کنفرانس سالانه آماری برگزار می‌شد، اما به سرعت نیاز به یک اداره ملی آمار جهت تهیه‌ی آمارِ قابل قیاس در سطح ملی احساس شد.

اداره سرشماری و آمار دولت مشترک‌المنافع (CBCS) در سال ۱۹۰۵ تاسیس شد. سر جورج نیبز (Sir George Knibbs) به عنوان اولین کارشناس آمار دولت مشترک‌المنافع (Commonwealth Statistician) منصوب شد. در ابتدا، اداره در شهر ملبورن واقع شده بود و به وزارت امور داخلی ملحق شده بود. در سال ۱۹۲۸، اداره به شهر کانبرا و در سال ۱۹۳۲، به وزارت خزانه‌داری منتقل شد.

در ابتدا، ایالت‌ها، ادارات آماری خودشان را داشتند و با CBCS همکاری می‌کردند تا داده‌های ملی را تولید کنند. با این حال، برخی از آن‌ها ایجاد یک اداره آمار ایالتی را جهت ارائه‌ی خدمات آماریِ مناسب، دشوار می‌دانستند. در سال ۱۹۲۴، اداره آمار تاسمانی به مشترک‌المنافع انتقال یافت. در ۲۰ آگوست ۱۹۵۷، اداره آمار NSW با اداره مشترک‌المنافع ادغام شد. و سرانجام، ادغام و یکپارچه‌سازی ادارات آماری ایالتی با اداره CBCS در اواخر دهه ۱۹۵۰ تحت سرپرستی سر استنلی کارور (Sir Stanley Carver) حاصل شد.

در سال ۱۹۷۴، CBCS منحل، و اداره آمار استرالیا (ABS) به جای آن تأسیس شد.

چشم‌انداز و ارزش‌های سازمانی

هدف ABS آگاه‌سازی تصمیمات مهم استرالیا از طریق مشارکت و نوآوری برای ارائه آمار و داده‌های قابل اعتماد، بی‌طرف و مناسب است.

ارزش‌های ABS در راستای ارزش‌های تامین اجتماعی استرالیا (APS) بوده و شامل بی‌طرفی، تعهد به خدمت، پاسخگویی ، احترام و رفتار اخلاقی هستند.

 

نوسازی

از سال ۲۰۱۵، سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیون دلاری پنج ساله توسط دولت استرالیا جهت مدرن‌سازی سیستم‌ها و فرآیندهای ABS، انجام شده است. هدف این نوسازی، ارائه بهترین برنامه آماری ممکن به روش‌های کارآمد و نوآورانه بوده است.

سرشماری نفوس و مسکن

اداره آمار استرالیا (ABS)، سرشماری جمعیت و مسکن در استرالیا را به عهده دارد. این سرشماری، هر پنج سال یک بار طبق قوانین فدرال و قانون اساسی استرالیا انجام می‌شود.

آخرین سرشماری استرالیا در ۹ آگوست ۲۰۱۶ برگزار شد و هفدهمین سرشماری ملی بود. آمار این سرشماری در وب‌سایت ABS در ۲۷ ژوئن ۲۰۱۷ منتشر شد. (داده های سال ۲۰۲۱ از ژوئن سال ۲۰۲۲ منتشر می‌شود.)

سرشماری، بزرگترین جمع‌آوری آماری است که توسط ABS انجام شده و یکی از مهمترین آنهاست. هدف این سرشماری، اندازه گیری دقیق تعداد افراد و مسکن در استرالیا در شب سرشماری و طیف وسیعی از خصوصیات اصلی آن‌ها است.

سرشماری سال ۲۰۱۶

ABS اقداماتی ترتیب داد تا به جای استفاده از فرم‌های کاغذی سنتی، سرشماری را بیشتر از طریق وب‌سایت و ورود به سیستم انجام دهد.

سرشماری سال ۲۰۱۶، از ساعت هفت و نیم بعد از ظهر در تاریخ ۹ آگوست به مدت ۴۳ ساعت در دسترس نبود، و باعث شد ABS فرم را به صورت آفلاین دریافت کند. دیوید کالیش (David Kalisch) عالی‌ترین مقام اداره آمار، گفت که پس از اینکه چندین حمله DoS اینترنتی، فرم آنلاین را هدف قرار دادند، وب‌‎سایت بسته شد. اداره سیگنال‌های استرالیا (ASD) تأیید کرد که این حادثه یک حمله DDoS بوده و منجر به دسترسی غیرمجاز یا استخراج اطلاعات شخصی نشده است. تحقیق سنا در مورد رویدادهای سرشماری انجام شد. یک پنل مستقل نیز برای اطمینان از کیفیت داده‌های سرشماری سال ۲۰۱۶ تأسیس شد و داده‎‌های سرشماری‌ جدید را قابل اطمینان دانست.

برنامه کاری

اداره آمار استرالیا (ABS) دارای برنامه کاری گسترده‌ای است که طیف وسیعی از موضوعات را پوشش می‌دهد و سالانه چند صد نشریه منتشر می‌کند. موضوعات آن شامل موارد زیر است:

اقتصاد

صنعت

مردم

کار

سلامتی

محیط

نماهای کلی از استرالیا

شاخص‌های اصلی اقتصادی

اداره آمار استرالیا (ABS) مجموعه‌ای از نشریات اقتصادی ماهانه و فصلی را منتشر می‌کند که بخشی از هسته اصلی برنامه کاری سازمان است. این آمارها، بخشی مهم در عملکرد اقتصاد استرالیا هستند و روی موارد مختلفی مانند نرخ بهره، قیمت ملک، اشتغال، ارزش دلار استرالیا، قیمت کالاها و موارد دیگر تاثیرگذارند. این نشریات مشهور، موارد زیر را  در بردارند:

شاخص‌های کلیدی اقتصادی

شاخص قیمت مصرف‌کننده

حساب‌های ملی استرالیا

متوسط درآمد هفتگی

نیروی کار

سایر نشریات مهم

به غیر از شاخص‌های اصلی اقتصادی، ABS دارای تعدادی از نشریات مهم دیگر است که موضوعات متنوعی را شامل می‌شود. از جمله: آمار بومیان جزیره استرالیا و جزیره‌نشینان تنگه‌ی تورس، تحقیق و نوآوری، جرم و جنایت (مجموعه‌ای از نشریات جنایی شامل قربانیان جرم، سیستم اصلاحات و زندان ها)  و تحصیلات (که تمام جنبه‌های آموزش در استرالیا را از دوره پیش دبستانی تا دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد بررسی می‌کنند).

تعامل بین‌المللی

اداره آمار استرالیا در مجامع و نشست‌های آماری بین‌المللی و منطقه‌ای مانند کمیسیون آماری سازمان ملل متحد (UNSC) و کمیته آمار و سیاست آماری (CSSP) سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) شرکت می‌کند. ABS همچنین میزبان بازدیدهای توسعه‌ای و مطالعاتی بین‌المللی از کشورهای چین، ژاپن، کانادا، کره و نپال بوده است.

کارشناسان آمار (آمارشناسان) استرالیایی

از سال ۱۹۷۵، رئیس ABS به عنوان “آمارشناس استرالیا” (Australian Statistician) شناخته می‌شود. دیوید گروئن از ۱۱ دسامبر ۲۰۱۹ رئیس اداره است. دیوید کالیش و برایان پینک از مدیران قبلی بودند. پینک در ژانویه ۲۰۱۴ بازنشسته شد. ایان یووینگ (Ian Ewing) از ۱۳ ژانویه تا ۱۴ فوریه ۲۰۱۴ و جاناتان پامر (Jonathan Palmer) از ۱۷ فوریه تا ۱۲ دسامبر ۲۰۱۴  عهده‌دار این نقش بودند.

وب‌سایت اداره آمار استرالیا

وب‌سایت اداره آمار استرالیا به آدرس https://www.abs.gov.au برای سهولت در یافتن داده‌های آماری طراحی شده است. زبان استفاده شده در این وب‌سایت به آسانی قابل درک است.

اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید همین الان  فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به استرالیا را پر کنید. مشاوران ما پس از بررسی دقیق شرایط نتیجه را برای شما ارسال می‌کنند.

منبع: تیم ترجمه ویزاچک

پیوند مفید: اداره آمار استرالیا

سعید

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

پیام در واتساپ